Informace k napouštění bazénů

Informace k napouštění bazénů 1

Vodárenský svazek Bítešsko

Vážení občané,

s příchodem slunečného počasí a horkých dnů se nejen děti těší na osvěžení v domácích bazénech, kterých u domů ve Veverské Bítýšce a v obci Chudčice každoročně přibývá.
Řada majitelů bazénů řeší otázku jejich napuštění a pracovníci Vodárenského svazku se v tomto období potýkají s výkyvy v dodávce pitné vody. Děje se tak v případech napouštění bazénu přímo z vodovodního řadu prostřednictvím vlastní přípojky, zejména rozhodne-li se k tomu ve stejnou dobu větší počet odběratelů, kteří hlavně chtějí mít bazén plný co nejrychleji.

Při napouštění bazénu vodovodním řadem je třeba dodržovat určitá pravidla.
Klasická vodovodní přípojka totiž není dimenzována na velký odběr vody v krátkém čase, jako je potřeba například pro napouštění bazénu. Pokud se tedy s přibližujícím se létem rozhodnete svůj bazén uvést do provozu, žádáme napouštění rozdělit do více dní.

Průměrná denní spotřeba vody je pro čtyřčlennou rodinu cca 400 litrů. Když má váš bazén například 15 m3, tedy 15 000 litrů vody, jde najednou o okamžitou spotřebu, jako kdyby v domácnosti žilo 150 osob. Pokud tak v jedné obci napouští o víkendu své bazény více domácností, enormně naroste spotřeba celé obce. Tato změna většinou způsobí i změnu tlaku a proudění v potrubí.

Jak tedy ideálně bazén napouštět?
Pokud budete bazén napouštět ze své vodovodní přípojky, doporučujeme postupovat pozvolna,
plynule, malým proudem vody po dobu i několika dní, mimo odběrové špičky. Je dobré si vybrat všední dny, kdy ještě není teplé počasí. Nejvhodnější je doba mezi 22. hodinou večerní a 5. hodinou ranní.

Pomozte nám lépe situaci s napouštěním bazénů letos zvládnout. Do léta ještě nějaký čas zbývá, ale pokud se vyhneme hromadnému napouštění a naopak se plnění bazénů rozloží do delšího období před příchodem horkých dnů, věřím, že nebude muset docházet k nedostatečnému zásobování odběratelů pitnou vodou.

Pavel Novotný
předseda Vodárenského svazku “Bítešsko“

Datum vložení: 30. 4. 2024 8:36
Datum poslední aktualizace: 30. 4. 2024 8:45