Město Veverská Bítýška
náměstí Na Městečku 72
664 71, Veverská Bítýška
Informace,
které by Vás mohly zajímat...
S čím vám můžeme pomoci?
Cílem celkové rekonstrukce byla zvýšená ochrana řeky Svratky nad Brněnskou přehradou, zvýšení technické a technologické úrovně čištění odpadních vod a snížení spotřeby el. energie. Původní mechanicko-biologická ČOV nesplňovala požadavky nové, přísnější legislativy po vstupu ČR do EU.
Nová kapacita ČOV je navržena na 6000 ekvivalentních obyvatel. Během letošního roku dojde rovněž k připojení sousední obce Chudčice, která v současné době buduje novou splaškovou kanalizací a tím dojde i k nárůstu odpadních vod přiváděných na ČOV.
ČOV po rekonstrukci je mechanicko-biologická se simultánní nitrifikací a denitrifikací, aerobní stabilizací kalu, strojním odvodněním kalu a chemickou eliminací fosforu.
Zhotovitelem stavby je firma VHS Veselí nad Moravou, která zahájila práce 16.listopadu 2011. Dodavatelem technologie byla brněnská firma VHZ-DIS. Generálním projektantem byla firma VEGAspol a technický dozor investora zajištovala firma VRV (vodohospodářský rozvoj a výstavba).
Rekonstrukce ČOV byla dokončena podle harmonogramu 2.ledna 2013. Začátkem měsíce února 2013 začal roční zkušební provoz.
Složitá rekonstrukce byla uskutečněna za provozu s jeho částečným omezením, odebrané vzorky v průběhu stavby splňovaly stanovené limity.
V rámci této stavby byla v ulici "Za hřištěm" uvedena do provozu nově zrekonstruovaná přečerpávací stanice splaškových odpadních vod z pravobřežní části městyse o výkonu cca 90 - 110 m³/hod.
Celkový finanční objem intenzifikace ČOV od roku 2008 do konce roku 2013 představuje 86 280 689,- Kč, včetně DPH. Z toho činila dotace:
Z rozpočtu městyse bylo uhrazeno 14 118 006,- Kč a z poskytnutého úvěru od České spořitelny byla čerpána částka ve výši 9 000 000,- Kč.
Čistírna odpadních vod je navržena jako mechanicko-biologická, se systémem oběhové aktivace s nitrifikací, simultánní denitrifikací, s chemickým srážením fosforu. Aktivace je nízkozatěžovaná s dlouhou dobou zdržení a komplexním řešením kalového hospodářství. Velká výhoda tohoto systému je nízká energetická náročnost, především ve fázi denitrifikace. Kalové hospodářství je provozováno v oxickém prostředí.
Všechny technologické linky ČOV jsou řízeny tak, aby byl splněn automatický provoz, včetně mechanické části ČOV - nastavené časové spínače u česlí a lapáku písku. Plně automatický chod aktivačního procesu je řízen kyslíkovou sondou. Ovládací systém automatiky s přenosem dat, s možností napojení na dispečink provozovatele, s možností monitorování cyklů. Elektronická archivace veškerých dat.
Výstupní hodnoty na odtoku z ČOV jsou v souladu s platným (i s novelizovaným) vl. na řízením č.61/2003Sb. V návrhu byla zohledněna doporučení normy ČSN75 6401, ČOV pro více než 500EO a norem ČSN EN 12255.
Za technický dozor investora městyse Veverská Bítýška zpracoval Ing. Jaroslav Rakušan
Dnes je 9.12.2024
Svátek má Vratislav
Zítra má svátek Julie
Státní svátky a významné dny na zítřek:
Užitečné informace…
Mohlo by Vás zajímat